Belka
Poniedziałek, 27 Stycznia 2025   imieniny: Angela, Jan, Przybysław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Warsztaty fotograficzne z Konradem Karolem Polleschem

2015-10-23  
Źródło artykułu: www.warsztatykultury.pl
 
Warsztaty fotograficzne z Konradem Karolem Polleschem

Warsztaty fotograficzne z Konradem Karolem Polleschem - Technika gumy chromianowej

Otwarciu pracowni towarzyszy pierwszy, z planowanego cyklu, warsztat analogowych technik fotograficznych. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Konradem Karolem Polleschem, polskim fotografikiem i wykładowcą akademickim z Krakowa. Artysta podzieli się swoją wiedzą na temat jednej z najstarszych techniki fotograficznych – gumy dwuchromianowej.

Jest to technika o wiele starsza od znanej większości z nas odbitki srebrowej. W Polsce szczyt swojej popularności osiągnęła w czasach przedwojennych, ale pierwsze obrazy powstały w ten sposób już w pierwszej połowie XIX w. Technika ta opiera się na zmniejszeniu rozpuszczalności gumy arabskiej (uczulonej dwuchromianem amonu lub potasu) pod wpływem światła. Obraz jest płaski, pozbawiony szczegółów i większości półtonów, ale za to delikatny i miękki. Guma chromianowa pozwala także na daleko idącą ręczną ingerencję w tworzone dzieło oraz na uzyskiwanie efektów wizualnych niedostępnych w innych technikach. Każdy obraz jest inny, ponieważ podczas procesu twórczego nie można doskonale odtworzyć parametrów i czynności fizycznych, które wykonywaliśmy przy pierwszej próbie. To technika, która zaciekawi każdego, kto znudził się doskonale ostrymi i perfekcyjnymi zdjęciami cyfrowymi. Odnajdą się w niej także osoby, pragnące aktywnie uczestniczyć w każdym etapie tworzenia obrazu.

W czasie każdego ze spotkań skupiamy się wyłącznie na opanowaniu metod pracy z wybraną techniką historyczną bez poświęcania czasu na sesje fotograficzne. Będziemy pracować w oparciu o negatywy przygotowane przez prowadzącego. Zapraszamy też do przyniesienia własnych klisz.

Od roku 1962 zajmuje się fotografią jednocześnie podróżując po świecie m.in.: Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji. W USA przebywał dwukrotnie jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, później Departamentu Stanu. Przez prawie 30 lat prowadził zajęcia dydaktyczne z fotografii dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Artysta preferuje portret i pejzaż. Specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki. Jest autorem zdjęć m.in. do albumów z serii „Muzea Świata”. Od 1985 r. wykonuje zdjęcia w technice gumowej. Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, prezentowanych w licznych miastach w Polsce, oraz za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. International Center of Photography czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz licznych prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Kiedy: 23-25 października 2015r. / piątek w godz. 16:00-20:00; sobota i niedziela. w godz. 10:00-16:00
Zapisy: Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy drogą telefoniczną pod nr tel. 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00). Decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział w pierwszym warsztacie jest bezpłatny.

Tomasz Ślusarski
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubelski

Powiat lubelski – umiejscowiony w województwie lubelskim z Lublinem, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy Bełżyce, Bychawa, Borzechów, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Krzczonów, Niedrzwica Duża, Niemce, Strzyżewice, Wojciechów, Wólka, Wysokie, Zakrzew oraz miasta Bełżyce i Bychawa.Cały obszar powiatu lubelskiego leży w dorzeczu rzeki Wisły.

Najbardziej znany zabytkami są Muzeum Kowalstwa i Muzeum regionalne w Wojciechowie, Wieża Ariańska Wojciechów, Baszta Firlejów w Dąbrowicy i Dom spotkań, Ruiny Zamku w Bychawie. Znajdziemy tam również dwa Parki Krajobrazowe - Krzczonowski Park Krajobrazowy i Kozłowiecki Park Krajobrazowy, cztery Obszary Chronionego Krajobrazu - Chodelski, Czerniejewski, Dolina Ciemięgi i Kozi Bór, oraz rezerwaty - Chmiel, Las Królewski, Olszanka i Podzamcze.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola