Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Europejskie Dni Dziedzictwa województwie lubelskim!

Data publikacji: 2018-09-07, Data modyfikacji: 2018-09-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Od wystaw, prelekcji i spotkań po warsztaty, turnieje i rajdy rowerowe przywołujące temat niepodległości – to wszystko dziać się będzie w instytucjach kultury w całym województwie lubelskim w dwa weekendy września (8-9 oraz 15-16 września) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.   Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przebiega pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, tworząc szeroki wachlarz wydarzeń w województwie lubelskim, spośród których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa to niejednokrotnie przywołanie rocznic i jubileuszy lokalnych wydarzeń i organizacji, takich jak stulecie lotnictwa polskiego, obchody rocznicy bitwy pod Stefankowicami, wysadzenia pociągu amunicyjnego pod Gołębiem, czy stulecie piłki ręcznej, której historia sięga 1918 r i zaczęła się w obozie dla internowanych Legionów Polskich w Szczypiornie. Nie zabraknie także spotkań przy pieśniach patriotycznych w Borkach, wierszach i wspomnieniach w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie oraz warsztatów i gry terenowej w Państwowym Muzeum na Majdanku opartych na wspomnieniach Jerzego Kwiatkowskiego „485 dni na Majdanku”. Tegoroczna tematyka EDD to także okazja do zobaczenia interesujących wystaw fotografii, malarstwa, zabytków i zbiorów książek. Do ciekawszych należy jedna z wystaw w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie „Zawód rzemieślnik. Ja tutaj pracuję” czy „Ziemiaństwo w walce o niepodległość” w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.Nie zabraknie także wykładów i prelekcji o tematyce niepodległościowej, rajdów pieszych i rowerowych, a także zajęć edukacyjnych dla dzieci, które proponuje m.in. Biblioteka Miejska w Puławach. W wielu miejscowościach Lubelszczyzny odbędą się wydarzenia plenerowe skupione wokół lokalnego dziedzictwa, takie jak zaślubiny z Wisłą i spław modeli statków w Dęblinie, piknik historyczny w Stefankowicach oraz pikniki w Niedrzwicy Dużej i Gościeradowie. W ramach tych wydarzeń, angażujących całe społeczności, możemy liczyć na koncerty, konkursy, gry terenowe, spotkania z twórcami kultury i wiele innych. To jedynie część atrakcji w ramach wydarzeń organizowanych z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które niejednokrotnie integrują małe społeczności i są impulsem do poznawania często już zapomnianych, a faktycznie bogatych lokalnych historii. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a szczegółowe informacje o poszczególnych inicjatywach znajdują się na ogólnopolskiej stronie www.edd.nid.pl. Muzeum Wsi Lubelskiej jest regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim.     Artykuł Europejskie Dni Dziedzictwa województwie lubelskim! pochodzi z serwisu Mama w Lublinie.

Pełna treść wiadomości na: mamawlublinie.pl/?p=10084
mamawlublinie.pl, Źródło artykułu: mamawlublinie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubelski

Powiat lubelski – umiejscowiony w województwie lubelskim z Lublinem, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy Bełżyce, Bychawa, Borzechów, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Krzczonów, Niedrzwica Duża, Niemce, Strzyżewice, Wojciechów, Wólka, Wysokie, Zakrzew oraz miasta Bełżyce i Bychawa.Cały obszar powiatu lubelskiego leży w dorzeczu rzeki Wisły.

Najbardziej znany zabytkami są Muzeum Kowalstwa i Muzeum regionalne w Wojciechowie, Wieża Ariańska Wojciechów, Baszta Firlejów w Dąbrowicy i Dom spotkań, Ruiny Zamku w Bychawie. Znajdziemy tam również dwa Parki Krajobrazowe - Krzczonowski Park Krajobrazowy i Kozłowiecki Park Krajobrazowy, cztery Obszary Chronionego Krajobrazu - Chodelski, Czerniejewski, Dolina Ciemięgi i Kozi Bór, oraz rezerwaty - Chmiel, Las Królewski, Olszanka i Podzamcze.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola